550 sonát Domenica Scarlattiho
Stáhněte si zdarma mistrovské klavírní miniatury! Nový dlouhodobý projekt stanice Český rozhlas D-dur postupně nabídne kompletní dílo Domenica Scarlattiho.
Interaktivní web nabízí kromě stahování sonát ve formátu mp3 a flac také možnost navrhovat sonátám názvy a přiřazovat dílům nálady a charakter skladeb. Nejlepší názvy sonát redakce vybere a skladby na webu pojmenuje podle nich. Skladby se dají jednoduše filtrovat dle nálad, tempa a složitosti.
Scarlattiho sonáty hráče provedou technickými úskalími rychlých pasáží, tercií, sext, oktáv, rozkladů, skoků, repetovaných tónů, řetězců ozdob atd. Zároveň představí půvab nástroje, který se pokoušejí ovládnout. Scarlatti tak činí elegantně, mnohdy s humorem – ostatně právě on je autorem slavné Kočičí fugy. Složil ji prý na téma, které mu „zadala“ kočka, která přeběhla po klávesách….
„Sonáty jsou původně určeny pro cembalo a v posledních letech vznikaly komplety cembalové. My se však vracíme k praxi provádět tato díla na moderní klavír, přičemž dáváme příležitost mladým českým interpretům. Sonáty Domenica Scarlattiho jsou miniatury, ale měly obrovský vliv na další vývoj hudby. Bez nich by velké sonáty Mozartovy, Beethovenovy a Schubertovy vypadaly jinak. Chceme, aby se jim mladí interpreti věnovali a posluchači je měli kdykoli k dispozici. Jsou to průzračné, čisté struktury, o něž je v dnešním zamlženém světě nouze,“ uvedl Lukáš Hurník, šéfredaktor stanice Vltava a D-dur
Nyní přichází čas vrátit Scarlattiho pianistům, či spíše – pomoci jim ho znovuobjevit. V příštích letech máme v plánu natočit komplet jeho sonát na klavír. Rádi bychom, aby se tyto skladby vymanily z dosavadního až příliš těsného kabátu – v současné době jsou u nás součástí učebních osnov na konzervatořích a hudebních akademiích, na koncertech plní roli přídavku. Sice efektního, ale „jen“ přídavku.
Věříme, že by mohly časem osvěžit koncertní programy, které se většinou donekonečna opakují a doufáme, že někteří z oslovených interpretů Scarlattiho sonáty časem zařadí do svého stálého repertoáru. Určitě tím potěší všechny milovníky vycizelovaného úhozu a úsporné pedalizace. V případě studiového nahrávání pro Vltavu jim v tomto pomůže i prozíravě vybraný nový Steinway v rekonstruovaném Studiu 1 Českého rozhlasu na Vinohradech. Steinway přivezli z Hamburku pianisté Jan Simon a Ivo Kahánek. Klavír je sice ještě "v záběhu", ale už nyní zní velmi dobře.
Všichni oslovení pianisté jsou velmi vstřícní. Prof. Ivan Klánský, vedoucí klavírního oddělení na HAMU, byl tak nadšen, že se nabídl nastudovat ty sonáty, do kterých se nikomu z dalších účastníků „nebude chtít“. Stejně tak Daniel Wiesner.
Sonát je celkem 550 a jedná se tedy o projekt na několik let. Někteří oslovení poslali dokonce plán výhledový – budou natáčet v několika etapách. Návrhy se postupně hromadí, sonáty, které by se zdvojovaly, je už nyní nutno odmítat a všichni to chápou. Přednost dostává ten, kdo „Kirkpatricka a Longa“ do svého návrhu uvedl jako první. Ale vzhledem k tomu, že sonát je několik stovek, se zatím vždy podařilo najít další, které dosud nebyly "obsazeny.“